Blog o Prawie

dziedziczenie, spadki

Zmiany w prawie spadkowym

18 października w życie weszły istotne zmiany w prawie spadkowym: niezłożenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku będzie skutkowało przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza, a nie tak jak dotychczas – przyjęciem także długów spadkowych, które znacząco mogą przewyższać wartość samego spadku. Powinno to zapobiec przypadkowemu dziedziczeniu długów po zmarłych członkach rodziny, często bardzo dalekich, w sytuacji, gdy bliższa rodzina spadek odrzuciła.

Spadek to nie tylko prawa (pieniądze, udział w nieruchomości) czyli aktywa, ale też obowiązki, a więc długi zmarłego (pasywa), które należy uregulować. O tym, komu ma przypaść spadek, może zadecydować spadkodawca osobiście, sporządzając testament. Może także nie podejmować żadnych działań – wtedy dziedziczyć będą najbliżsi w sposób uregulowany w Kodeksie cywilnym. Omawiane przepisy dotyczą właśnie dziedziczenia ustawowego, gdy brak jest ważnego testamentu.

Jak było dotychczas?

Osoba, która została powołana do spadku na podstawie ustawy, mogła spadek odrzucić (a więc nie otrzymywała nic po zmarłym, ale także w żadnym stopniu nie odpowiadała za jego zobowiązania), przyjąć spadek wprost (a więc tak aktywa, jak i pasywa) albo też przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza. To ostatnie oznacza, że za długi spadkowe spadkobierca odpowiadał tylko do wysokości wartości otrzymanego w spadku majątku, a konkretnie do wartości ustalonego w wykazie inwentarza albo spisie inwentarza stanu czynnego spadku. Jest to przyjęcie spadku z ograniczeniem odpowiedzialności za długi i w najgorszym wariancie oznacza, że spadkobierca nic by nie zyskał, ale też nie musiałby regulować długów ze swojego majątku.

pieniądze.jpg

O tym, że spadkobierca chce przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza, musiał on poinformować w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się, że znajduje się w gronie spadkobierców i dowiedział się, co tak naprawdę odziedziczył. Nierzadko dochodziło do sytuacji, w których dalsi członkowie rodziny dziedziczyli zadłużenie nie wiedząc o tym, że spadek po dalekim krewnym został odrzucony przez bliższą rodzinę, a gdy wierzyciele domagali się spłaty zadłużenia, ci nie byli w stanie udowodnić, że naprawdę nie wiedzieli o nabytym spadku. Jeśli minął sześciomiesięczny termin do odrzucenia spadku, nie pozostawało im nic innego, jak tylko spłacać zadłużenie.

Jak będzie teraz?

Zgodnie z nową regulacją, brak złożenia przez spadkobiercę oświadczenia będzie traktowany jako przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, czyli z ograniczeniem odpowiedzialności za długi.  Spadkobierca automatycznie czytaj dalej

 ___________________________________________

Systematycznie usuwam komentarze, które mają na celu nie dodanie czegoś nowego w poruszanym we wpisie  temacie, ale są reklamą usług różnych firm. Adwokaci, radcowie, firmy doradcze: zamiast  reklamować się w mało profesjonalny sposób w stylu "Fajny artykuł. Miałam podobny problem, pomogli mi adwokaci z kancelarii XY" (w podpisie obowiązkowo adres mailowy tejże kancelarii) po prostu napiszcie, pomyślimy o jakiejś bardziej profesjonalnej współpracy. Skoro uznajecie mój blog za dobry (a najwyraźniej tak jest, skoro chcecie się reklamować na plecach zwykłej blogerki), to może razem zrobimy coś fajnego.