Bloog Wirtualna Polska
Są 1 277 192 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Wyższe wynagrodzenie minimalne od 2018 r. Co to oznacza?

poniedziałek, 18 września 2017 20:43

Od 1 stycznia osoba zatrudniona w oparciu o umowę o pracę w pełnym wymiarze nie będzie mogła zarabiać mniej niż 2 100 zł brutto. Po potrąceniu zaliczki na podatek dochodowy i składek na jej konto trafi 1 530 zł.

 

Także dla umów cywilnoprawnych 

Wraz z podniesieniem minimalnego wynagrodzenia za pracę wzrośnie minimalna stawka godzinowa dla osób pracujących w oparciu o umowy zlecenia. Zleceniobiorcy nie będą mogli zarabiać mniej niż 13,7 zł brutto.

Czytaj więcej

zniszczony banknot.jpg


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (3) | dodaj komentarz

Do sklepu internetowego można zwrócić nawet towar uszkodzony przez siebie

sobota, 09 września 2017 20:47

Wprawdzie regulaminy sklepów internetowych są coraz czytelniejsze i rzadziej w jawny sposób naruszają prawa konsumentów, ale jednak wciąż zdarzają się sytuacje sporne. Do takich należy pytanie, czy jeśli konsument chce skorzystać z prawa do odstąpienia od umowy w terminie 14 dni, to musi zwrócić towar w nienaruszonym stanie i w oryginalnym opakowaniu? Przecież nie zawsze jest to możliwe – opakowanie musimy otworzyć (często się przy tym zniszczy), a rzecz trudno zwrócić nieużywaną, skoro trzeba było ją przetestować „w boju” i dopiero wtedy okazało się, że z jakichś przyczyn nam nie odpowiada.

Kupując w tradycyjnym sklepie, mamy możliwość obejrzenia towaru, przymierzenia ubrań. Klient ma dość czasu, by przemyśleć sens zakupu, wobec czego przepisy nie dają mu prawa do zwrotu, jeśli później uzna, że kolor jednak nie ten czy fason nie pasuje. Wprawdzie walcząc o klientów, część sklepów wprowadziła politykę zwrotów, ale jest to wyłącznie gest dobrej woli z ich strony. Tych, które tej polityki nie wprowadziły, nie można zmusić do przyjęcia pełnowartościowego towaru. Czytaj dalej

 

zakupy.jpg


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (3) | dodaj komentarz

Kursy językowe. Wystrzegaj się tego w umowach ze szkołami

wtorek, 05 września 2017 21:51

Przed rokiem Anna zapisała się na kurs mało popularnego języka obcego. - Trudno było skompletować grupę, tak naprawdę została utworzona dopiero dwa tygodnie po planowanym rozpoczęciu kursu. Niestety, po dwóch miesiącach jedna osoba zrezygnowała i zostało nas zaledwie pięcioro. Szkoła nie poinformowała, że to jakiś problem - o tym, że coś jest nie tak, zorientowałam się, dopiero kiedy kolejne zajęcia trwały 70 minut zamiast ustalonych 90 - opowiada WP Finanse zawiedziona studentka. Lektorka powiedziała, że decyzją szkoły zajęcia w okrojonym składzie mają być krótsze, by choć częściowo zrekompensować niższe wpływy z tytułu czesnego. Kursanci sprzeciwili się takiemu rozwiązaniu, wobec czego dyrekcja zaproponowała inną możliwość: podwyższenie ceny kursu.

languages.jpg 

 

Takie rozwiązanie nie jest zgodne z prawem. Kursanci zobowiązali się do zapłaty czesnego w określonej wysokości i szkoła musi dostarczyć im usługę niezależnie od liczby osób w grupie. Wydając przed kilkoma laty decyzję w sprawie szkoły, która zastrzegła, że jeśli liczebność grupy spadnie poniżej 15 osób, to ma prawo do rozwiązania grupy i zaproponowania kursantom uczestnictwa w innych zajęciach, prezes UOKiK wyjaśnił, że "zawierając umowę z uczelnią, konsumenci mają zaufanie, że uczestniczyć będą w ściśle określonym rodzaju szkolenia. Czytaj dalej

 

Na marginesie - mój ulubiony kanał na YT. Lektorka jest świetna, wszystkim życzę takich nauczycieli!


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (3) | dodaj komentarz

Ilu jest w Polsce detektywów?

poniedziałek, 15 lutego 2016 15:28

Dziś garść ciekawostek – przede wszystkim dla tych, którzy zaczytywali się kiedyś w powieściach o detektywach. Wyjaśnię, jak zostać detektywem i jakie warunki musiałby dziś spełnić bohater powieści Arthura Conan Doyle'a, by wykonywać swoją profesję.

Zostać detektywem jest dziś łatwiej niż kilka lat temu, a to za sprawą deregulacji (czyli otwarcia) tego zawodu, które nastąpiło z dniem 1 stycznia 2014 r. . Do tego dnia kandydaci do zawodu byli zobowiązani do otrzymania licencji, którą przyznawano po pozytywnym zdaniu egzaminu organizowanego przez komendanta głównego policji. Dziś wystarczy przejść obowiązkowe szkolenie specjalistyczne, które obejmuje następujące zagadnienia:

 • ochrona danych osobowych

 • ochrona informacji niejawnych

 • przepisy regulujące prawa i obowiązki detektywa oraz

 • zasady wykonywania działalności gospodarczej w zakresie usług detektywistycznych. 

  finggers.jpg W związku z uproszczeniem wymogów, liczba detektywów w Polsce wyraźnie się po 1 stycznia 2014 r. zwiększyła. Dane na ten temat zbiera Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. I tak:

 • 2003 r. - licencję detektywa wydano 126 osobom;

 • 2004 r. - licencję detektywa wydano 124 osobom;

 • 2005 r. - licencję detektywa wydano 56 osobom;

 • 2006 r. - licencję detektywa wydano 68 osobom;

 • 2007 r. - licencję detektywa wydano 57 osobom;

 • 2008 r. - licencję detektywa wydano 49 osobom;

 • 2009 r. - licencję detektywa wydano 68 osobom;

 • 2010 r. - licencję detektywa wydano 81 osobom;

 • 2011 r. - licencję detektywa wydano 73 osobom;

 • 2012 r. - licencję detektywa wydano 49 osobom;

 • 2013 r. - licencję detektywa wydano 43 osobom;

 • 2014 r. (do dnia 29.10.2014 r.) - licencję detektywa wydano 519 osobom.

W 2015 r. mieliśmy w Polsce 1320 detektywów.

detektyw.jpg

Kto może świadczyć usługi detektywistyczne?

O wydanie licencji może się starać osoba, która

 • ukończyła 21 lat,

 • posiada wykształcenie co najmniej średnie,

 • ma pełną zdolność do czynności prawnych,

 • posiada polskie obywatelstwo lub obywatelstwo innego państwa członkowskiego UE,

 • nie toczy się przeciwko niej postępowanie o umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe,

 • nie była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo (także skarbowe),

 • nie została zwolniona dyscyplinarnie z Policji, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Biura Ochrony Rządu, wojska, prokuratury, sądu lub z innego urzędu administracji publicznej w Rzeczypospolitej Polskiej lub innym państwie w okresie ostatnich 5 lat,

 • posiada zdolność psychiczną do wykonywania czynności w zakresie usług detektywistycznych, stwierdzoną orzeczeniem lekarskim,

 • posiada pozytywną opinię komendanta powiatowego (rejonowego, miejskiego) Policji właściwego ze względu na jej miejsce zamieszkania, sporządzoną na podstawie aktualnie posiadanych informacji przez Policję albo – w przypadku obywatela innego państwa – przez organ odpowiedniego szczebla i kompetencji państwa, właściwego ze względu na miejsce jej zamieszkania,

 • legitymuje się dokumentem potwierdzającym odbycie szkolenia, o którym wcześniej była mowa

Podstawy działalności detektywów regulują następujące akty prawne:

Z kolejnego wpisu dowiecie się, w jaki sposób założyć biuro detektywistyczne/agencję detektywistyczną. 


Podziel się
oceń
1
2

komentarze (19) | dodaj komentarz

Stłuczka, a sprawca uciekł

sobota, 06 lutego 2016 10:04

Z tej sytuacji jest wyjście, choć obwarowane warunkami. Jeżeli kolizja (stłuczka, zarysowanie) została spowodowana przez nieznanego sprawcę, a jej efektem jest tylko uszkodzenie samochodu, żadna instytucja nie wesprze kierowcy finansowo w usuwaniu szkody. Jeśli natomiast w efekcie zdarzenia ucierpiała jakaś osoba (bez znaczenia, czy kierowca czy pasażer), to właściciel samochodu może zgłosić szkodę do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Naruszenie ciała musi być przy tym odczuwalne, bo przez lekarza musi zostać ocenione jako trwające co najmniej 14 dni. Pieniądze mogą służyć jako zadośćuczynienie za doznaną krzywdę lub mogą zostać przeznaczone na leczenie czy rehabilitację. Czytaj dalej.

wypadek.jpg


Podziel się
oceń
1
1

komentarze (9) | dodaj komentarz

środa, 17 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  268 456  

O moim bloogu

_DSC0978.JPGwięcej...

_DSC0978.JPG

Martyna Kośka

 

hobby, pomysł na życie, patent na zawodowe spełnienie? Pisanie. Od rana do południa piszę doktorat doktorat z ochrony konsumentów na rynku usług bankowych, wieczorami piszę, na zlecenie innych portali, artykuły poświęcone prawu, ale też gospodarce państw byłego Związku Radzieckiego i marzę o napisaniu reportażu  z Kaukazu. No i w międzyczasie bloguję - w "Blogu o prawie" piszę o prawie cywilnym, przede wszystkim umowach, oraz wszelkich sprawach konsumenckich. Zapraszam też do mojego drugiego "miejsca w sieci":  martynakoska.natemat.pl, w którym piszę przede wszystkim o różnych politycznych kwestiach związanych z moją ulubioną częścią świata, czyli Rosją i Białorusią.

 

blogoprawie@gmail.com   -    przesyłajcie pytania, postaramy się na nie odpowiedzieć indywidualnie lub na łamach bloga.

schowaj...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 268456

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Finanse

WP.TV